O‘zbekistonda koronavirusga chalingan yana bir bemor vafot etdi
Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmatining xabar berishicha, samarqandlik fuqaro I. (erkak) shu yilning 14-may kuni og‘ir ahvolda Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markaziga yotqizilgan. O‘tkazilgan diagnostik tahlillardan so‘ng bemorda COVID-19 infeksiyasi ham aniqlangan.
Shundan keyin bemorga ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatish maqsadida Virusologiya ilmiy tekshirish instituti klinikasiga o‘tkazilgan. Bemor uzoq vaqt davomida jigar sirrozi tashxisi bilan davolanib kelgan. Bundan tashqari, unda semizlik, anemiyaning og‘ir darajasi kabi qator hamroh kasalliklar ham mavjud bo‘lgan.
Klinikada bemorga mutaxassislar tomonidan belgilangan standartlar asosida reanimatsion yordam ko‘rsatilgan. Vazirlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha bosh mutaxassislari va Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi mutaxassislari tomonidan telemeditsina orqali konsiliumlar ham  o‘tkazilib, doimiy nazorat ta’minlangan.
Biroq ko‘rsatilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan, bemor bugun, 18-may kuni yurak qon-tomir va o‘tkir nafas  yetishmovchiligidan vafot etgan.
Hozirga qadar O‘zbekistonda 13 nafar bemor koronavirus infeksiyasidan vafot etdi, 2293 kishi darddan forig‘ bo‘ldi.