Ikkinchi Jahon urushi vaqtida barcha davlatlarda metal yetishmasligi muammosi bo‘lgan. O‘z navbatida bu Oskar haykallarini ishlab chiqaruvchilarga ham ta’sir o‘tkazgan. Oqibatda ular 1942-yildan to urush tugagunga qadar mukofotni gipsdan yasashga majbur bo‘lishgan. Albatta, urush tugagach, gipsli Oskar olganlarning barchasiga qaytadan metal haykalchalar berilgan.
Oskarga “Oskar” mukofoti berilgan
Картинки по запросу Оскар Хаммерштейн II
Amerika kino akademiyasi mukofoti tarixida Oskar ismli kishiga ikki marta berilgan. Oskar Hammerstein II bu mukofotlarni “Eng yaxshi saundtrek” nominatsiyasi uchun qo‘lga kiritgan. Birinchisini, 1941-yilda "Lady Be Good" filmiga ishlagan “Oxirgi marta Parijni ko‘rdim” qo‘shig‘i uchun olgan bo‘lsa, ikkinchisini 1945-yili “State Fair” filimiga ishlagan “It Might as Well Be Spring” qo‘shig‘i uchun olgan.
“Oskar” taqdimoti bekor qilingan
Akademik mukofotning butun tarixida uch marotaba mukofot berish bekor qilingan yoki qatnashchilarning hayotiga tahdid solmasligi tufayli qoldirilgan. 1-marta 1938-yili Los-Anjelesdagi toshqin paytida, 2-marta 1968-yili Martin Lyuter Kingning o‘ldirilishidan keyin, 3-marta esa 1981-yili AQSh prezidenti Ronald Reyganga qilingan suiqasddan keyin.
Oskor mukofotini olganlar haqida qiziqarli faktlar
Uolt Disney eng ko‘p “Oskar”ni qo‘lga kiritgan media kompaniya hisoblanadi. Firmaning mediamahsulotlari mukofotga 64 marta da’vogarlik qilib, 24 marta mukofotni qo‘lga kiritgan.
“Eng yaxshi ayol roli ijrochisi uchun eng ko‘p Oskar Katarina Xepbernga berilgan. "Rainmaker", "The African Queen" va boshqa filmlardagi rollari uchun unga 4 marta “Oskar” berilgan.
Картинки по запросу кэтрин хепберн
“Oskar”ni qo‘lga kiritgan eng yosh aktyor esa 10 yoshli Tatum O’Nilldir. U bu mukofotni “Qog‘ozli Oy” filimidagi ikkinchi darajali roli uchun qo‘lga kiritgan.
Картинки по запросу татум о'нил оскар
Mukofot tarixida faqat uchta film "Oskar"ning to‘liq to‘plami(eng yaxshi film, eng yaxshi aktyor, eng yaxshi aktrisa, eng yaxshi rejissyor va eng yaxshi ssenariy)ni olishga muvvaffaq bo‘ldi. Bular: "Bu bir kechada yuz berdi" (1934), "Kukoning uyasi ustidan parvoz" (1975) va "Qo'zilarning sukunati" (1991) filimlari bo‘lgan.
“Ben gur”, “Titanik”, “Uzuklar hukmdori” eng ko‘p “Oskar” olgan filmlar hisoblanadi.
Aytgancha, “Uzuklar hukmdori” filmi nomzodi qo‘yilgan barcha nominatsiyalarda mukofotlangan yagona film hisoblanadi.
Albatta, o‘zbek kino san’ati ijodkorlari ham ushbu mukofotni qo‘lga kiritishlariga umid qilib qolamiz!