Gruziyada prezident ham aholi bilan namoyishda qatnashdi
Gruziya poytaxti Tbilisi markazidagi Ozodlik maydonida aholi tomonidan “Gruziya Yevropa Ittifoqini tanlaydi” nomi ostida bo‘lib o‘tgan namoyishda Gruziya Prezidenti ham ishtirok etdi. Bu haqda “Gruziya Online” nashri xabar berdi.
Qayd etilishicha, kecha, 20-oktyabr kuni Gruziya poytaxti Tbilisi shahrida mamlakatning Yevropa Ittifoqiga qo‘shilishini qo‘llab-quvvatlash maqsadida namoyishlar bo‘lib o‘tdi. Namoyishchilar orasida Gruziya Prezidenti Salome Zurabishvili ham qatnashgan.
Gruziyadagi bir qancha nashrlarning xabarlariga ko‘ra, Tbilisining markaziy maydoniga minglab qatnashchilar kelgan bo‘lib, ular Gruziya, Yevropa Ittifoqi, muxolifat partiyalari va birlashmalari bayroqlari bilan ishtirok etgan.
Salome Zurabishvili parlament saylovlarida fuqarolar mamlakatning Yevropa kelajagi uchun ovoz berishiga ishonch bildirgan.
Ma’lumot uchun, 26-oktyabr kuni Gruziyada parlament saylovlari bo‘lib o‘tadi. Saylovda 27 ta partiya ro‘yxatga olingan. Ular orasida hozirda hukmronlik qilayotgan “Gruziya orzusi” partiyasi ham bor. Parlamentga kirish uchun partiyalar kamida 5 foiz ovoz olishi kerak. “Gruziya orzusi”ning asosiy raqobatchisi Mixail Saakashvilining “Birlashgan milliy harakat” partiyasi sanaladi.
Rossiya va AQSh nodir yer metallari bo‘yicha muzokaralarga kirishdi
Bu haqda “Izvestiya” gazetasi xabar berdi.