18 ёшли қизнинг беҳаё расмларини тарқатмоқчи бўлган наманганлик “куёв бола” ушланди
Маълумотларга кўра, Андижонлик 18 ёшли қизнинг беҳаё тасвирларини каналларда тарқатиш билан қўрқитган “куёв бола” аёл киши эканлиги аниқланди. Бу ҳақда ИИВ Киберхавфсизлик маркази хабар берди.
Андижон туманида яшовчи 18 ёшли (аёл) А.Р. ариза билан мурожаат қилиб, “Аброр” исмли номаълум шахс унинг турли фото-суратлари ва беҳаё видеоларини интернет ижтимоий тармоқларига жойлаш билан қўрқитиб, тасвирларни тарқатмаслик эвазига пул сўраётганини билдирган.
Тезкор-қидирув хизмати Киберхавфсизлик бўлинмалари томонидан ўтказилган тадбирлар натижасида, мазкур жиноятни Наманган шаҳрида яшовчи 20 ёшли О.А. содир этгани маълум бўлган.
Гумонланувчи сифатида терговга жалб этилган О.А. Телеграм мессенжери орқали жабрланувчига ўзини “Аброр” деб таништириб, А.Р.ни яхши кўриб қолганини, келгусида унга уйланиш мақсади борлигини айтиб, унинг ишончига кирган. Шу орқали у қизнинг турли фотосуратлари ва беҳаё видеотасвирларини қўлга киритиб, ижтимоий тармоқларда тарқатиб юбориш билан қўрқитган. “Куёв бола” фотосуратлар ва видеотасвирларни тарқатмаслик эвазига 1 миллион сўм пул олаётган вақтида ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 165-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, О.А.нинг содир этилиб фош этилмай қолган бошқа шу турдаги жиноятларга алоқадорлиги юзасидан тезкор-суриштирув ишлари олиб борилмоқда.