2022 йилда онлайн аукцион орқали қанча авторақам сотилгани маълум бўлди
2022 йилда Ўзбекистон Республикаси товар-хом ашё биржасининг “avtoraqam.uzex.uz” электрон савдо тизимида 304,1 млрд сўмлик 118 мингдан зиёд авторақамлар шаффоф онлайн-аукционлар орқали сотилган.
Қайд этилишича, тузилган битта битимнинг ўртача қиймати 2,6 млн сўмни ташкил этган. Сотилган авторақамларнинг 91 фоизи жисмоний шахслар, 9 фоизи – юридик шахслар томонидан харид қилинган. Ўтган даврда сотилган авторақамларнинг энг паст баҳоси 494,9 минг сўмни, энг қиммат авторақамнинг қиймати эса – 348,0 млн сўмни ташкил қилган.
Рақобатли савдолар натижасида битимларнинг 5 фоизи – биринчи тоифадаги авторақамлар, 8 фоизи – иккинчи, 8 фоизи – учинчи, 11 фоизи – тўртинчи, 22 фоизи – бешинчи ва 46 фоизи – олтинчи тоифа авторақамларга тўғри келган.
Ҳудудлар кесимида энг кўп авторақамлар Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти (31 фоиз) Самарқанд ва Қашқадарё (8 фоиз), Наманган, Андижон ва Сурхандарё (7 фоиз), ҳамда Хоразм (6 фоиз) вилоятларида харид қилинган.
Қайд этиш мумкин, авторақамларни онлайн-аукционларда сотилишидан келиб тушган маблағларнинг 80 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетига, 20 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг моддий-техник базасини ривожлантириш, ходимларини моддий рағбатлантириш ва бошқа харажатлар махсус жамғармасига йўналтирилади.