Алишер Усмонов Европа банкини судга берди
Россиялик миллиардер “шубҳали молиявий операциялар тўғрисидаги бир қатор асоссиз билдиришномалар” юзасидан “УБС Эуропе”га қарши судга даъво қўзғатди, деб ёзади РБК унинг адвокатларига таяниб.
“UBS Europe”  2018-2022 йилларда Германия божхона хизматининг молиявий мониторинг бўлимига бир нечта билдиришномалар юборган. Улар орасида, масалан, Усмонов ўз ҳисобварағидан нақд пул ечиб, ноқонуний йўл билан даромад топиши мумкин деган тахмин бор эди.
Усмоновнинг ҳимояси бу хабарномалар тегишли асосларсиз расмийларга юборилган, деб ҳисоблайди. Шу билан бирга, улар миллиардернинг “молиявий йўқотишлари ва обрўсига катта зарар етказиш”га сабаб бўлга. Шунингдек, Усмоновнинг Германиядаги фаолияти бўйича “ноқонуний текширувлар”га сабаб бўлган, деб ёзади РБК. Даъво Франкфурт-Майн минтақавий судига топширилган.