Фуқароларга автомобил олиб беришни ваъда қилган фирибгарларга суд ҳукми ўқилди
Жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур туман судида машина олиб беришни ваъда қилиб 248 кишини 12 миллиард сўмга чув туширган фуқароларга ҳукм ўқилди. Бу ҳақда Тошкент шаҳар судлари хабар берди.
Жабрланувчиларга кўра, бир гуруҳ шахслар кредит эвазига “Nexia-3”, “Cobalt”, “Gentra”, “Malibu”, “Isuzu” русумли автомобиллар олиб беришни ваъда қилиб, уларга тегишли маблағларни ўзлаштирган ва бир йилдан бери алдаб келган.
Маълум бўлишича, фуқароларнинг жуда кўп миқдордаги мулкини фирибгарлик йўли билан қўлга киритишни мақсад қилган тўрт нафар фуқаро 2020 йил 29 сентябрь куни судланувчи А.Н. таъсисчилигида “Uz Avto Premium” МЧЖ ва “Avto Alo Group MT” МЧЖни ташкил қилган.
Корхона масъуллари фуқароларга автомашиналарни кредит ҳисобига олиб беришни ваъда қилиб, бошланғич тўлов сифатида тўланган пулларини банк муассасаси орқали қабул қилган ва МЧЖ ҳисоб рақамидаги жами 12 миллиард сўм атрофидаги пулларни МЧЖнинг корпоратив картаси орқали нақд ҳолатга келтириб, ўз эҳтиёжларига ишлатиб юборган.
Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) 4-қисми “а,в” бандилари, 228-моддаси (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) 2-қисми “а,б” бандлари ва 243-моддаси (жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш)да назарда тутилган жиноятларни содир этган 29 ёшли йигит 9 йил 6 ой, 26 ёшли йигит 9 йил ва ЖКнинг 168-моддаси 4-қисми “а,в” бандилари, 228-моддаси 2-қисми “а,б” бандлари, 243-моддаси, 277-моддаси (безорилик) 2-қисми “а,б” бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этган 27 ёшли йигит 8 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилинди.
30 ёшли судланувчи қиз эса ЖКнинг 168-моддаси 4-қисми “в” банди ва 228-моддаси 2-қисми “а,б” бандларида назарда тутилган жиноятларни содир қилганликда айбли деб топилиб, 5 йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинланди.