“iPhone 15” махсус “Action” тугмасига эга бўлади
Жорий йилда тақдим этилиши кутилаётган “iPhone 15 Pro” ва “iPhone 15 Pro Мах” моделлари кўп функцияли махсус “Action” тугмасига эга бўлиши мумкин. Бу ҳақда “MacRumours” нашрининг махсус инсайдерлари хабар берган.
Қайд этиш мумкин, ушбу манба ўтган йили “Dynamic Island” функцияси (“Apple Pay” транзакциялари, батарея қуввати камлиги ҳақида огоҳлантиришлар, AirDrop ўтказмалари ва махфийлик кўрсаткичлари ҳақида билдиришномаларни кўрсатади) ҳақида аниқ маълумотларни расмий нашрдан аввалроқ эълон қилган.
Манбанинг таъкидлашича, “Apple” янги бирлаштирилган тугманинг иккита версиясини синовдан ўтказмоқда. Улардан бирида овоз баландлигини ошириш ёки камайтириш тезлиги босиш кучига боғлиқ. Иккинчи товушни тугмани юқорига ва пастга суриш орқали созлаш мумкин.
Ҳаракатнинг кўп қирралилиги шундаки, у овозни созлашдан ташқари, қўнғироқларни қабул қилиш ёки рад этиш, безовта қилинмаслик ва қувват тежаш режимларини фаоллаштириш, чироқни ёқиш, қоронғу режим ёки енгил смартфон мавзусини танлаш ва ҳатто блокировка қилиш, экранни айлантириш, камерани ишга тушириш, скриншотлар олиш ёки экранни ёзиб олишни бошлаш, ўзига ёққан қўшиқларни “шазам” орқали қидириш ва бошқа муҳим амалларни бошқариш учун ҳам ишлатилиши мумкин. Буларнинг барчаси фойдаланувчи эҳтиёжларига мос равишда созланиши мумкин.
Бундан ташқари, смартфонлардаги “Action” тугмаси телефон ўчирилган ёки қуввати тугаган бўлса ҳам маълум вақт ўз функциясини сақлаб қолади. Бу жуда кам қувват сарфлайдиган янги микропроцессор туфайли мумкин бўлади.
Янги чип ва “Action” тугмаси Про моделлари учун эксклюзив бўлади. Инсайдернинг фикрича, асосий “iPhone 15” ва “iPhone 15 Plus” анъанавий овоз баландлигини ўзгартириш тугмаси ва иккита овоз тугмаси билан қолади.