Жами 1,5 млрд сўмлик ноқонуний давлат харидлари бекор қилинди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида «АВТОМАГИСТРАЛЬ» унитар корхонаси буюртмачилигида транспорт хизматини кўрсатиш учун 2023 йил 25 март куни ўтказилган жами 1 млрд 570,0 млн сўмлик давлат харидида Ўзбекистон Республикаси «Давлат харидлари тўғрисида«ги Қонунга зид эканлиги аниқланган.
Хусусан, харид комиссияси томонидан 515,0 млн сўмлик давлат харидида иштирок этган талабгор ва ғолиб деб топилган «И.А.М.»
МЧЖ таъсисчиси Б.М.И айни пайтда «АВТОМАГИСТРАЛЬ» УК харид комиссияси аъзоси ва корхона бош муҳандиси эканлиги эътиборга олинмаган ва ноҳалол рақобатни келтириб чиқарганлиги ўрганилмаган, шунингдек, мазкур ҳолат бўйича танловни ўтказишни вақтинчалик бекор қилиш чораси кўрилмаган.
Бундан ташқари, ҳар икки давлат харидида ҳам харид комиссияси котиби томонидан фойдаланган компьютернинг IP-манзили орқали харидда иштирок этган тадбиркорларнинг ҳужжатлари махсус электрон платформага юкланган.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилган ва чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратурага юборилган ҳамда ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Автомобиль йўллари қўмитасига сўровнома киритилган.
«АВТОМАГИСТРАЛЬ» УК томонидан 2023 йил 29 март куни Агентликка тақдим этилган хатга кўра, Агентликнинг тақдимномасида қайд этилган камчиликлар бартараф этилиб, харид комиссиясининг 2 та лот бўйича баённомаси бекор қилинган.