Нима учун баҳорда касалликлар “қўзғалади?”
11:16 / 28.02.2024
Ҳар йили март ойининг бошида кўп одамлар сурункали касалликларнинг кучайиши ҳақида шикоят қиладилар. Баъзи одамларда қон босими юқори, баъзиларида қўшма оғриқлар бор. Умуман олганда, ўтмишда муаммолар бўлган жойда, янги оғирликларни кутиш мумкин. Уларнинг олдини олиш ва соғлом бўлиш учун нима қилиш керак профессор Олга Шарапова маълумот берди.
“Баҳорнинг бошланиши турли касалликларнинг кучайишига олиб келади”, дейди Олга Шарапова. – Ахир, қишда одамлар янги сабзавот ва меваларни камроқ истеъмол қиладилар, кам ҳаракат қилишади ва тоза ҳавода зўрға юришади. Буларнинг барчаси уйқучанликка, кайфиятнинг ўзгаришига, иммунитетнинг заифлашишига ва витаминлар етишмаслигига олиб келади. Танадаги заҳираларнинг камайиши туфайли витаминлар етишмаслиги-гиповитаминозга олиб келади.
Бундан ташқари, атмосфера босимининг кескин ва об-ҳавонинг тез-тез ўзгариши стрессга айланади. Буларнинг барчаси бизнинг фаровонлигимизга таъсир қилади. Инсон танаси ўзгаришларга мослашиш учун вақт керак. Баҳорнинг бошида заифлик ва доимий чарчоқ нормалдир. Қуёш нурларининг ҳали ҳам сезиларли етишмаслиги D витамини танқислигини кучайтиради, организмдаги барча метаболик жараёнларга таъсир қилади, унинг қаршилигини пасайтиради ва баҳорда инсон саломатлигига путур етказади.
Шифокорнинг сўзларига кўра, қишнинг охири ва баҳорнинг бошида жиддий касалликларга ишора қилувчи аломатларга алоҳида эътибор қаратиш лозим. Мисол учун, чап қўл оғриши, елкада қисилиш, қон босимининг кескин ошиши - буларнинг барчаси шифокорга шошилинч ташриф буюриш учун жиддий сабабдир.
Турли сурункали касалликларнинг мавсумий кучайиши содир бўлмаслиги учун танани баҳорга қандай тайёрлаш керак?
Ўз диетангизни қайта кўриб чиқинг. Менюга янги сабзавот ва мевалар, балиқ ва донларни қўшинг. Қайта ишланган овқатлар ва консерваларни истеъмол қилишни камайтиришга ҳаракат қилинг.
Жисмоний фаоллигингизни оширинг. Ҳаракат қон айланишини яхшилайди ва метаболизмни фаоллаштиради. Яхши ҳавода тоза ҳавода сайр қилиш кайфиятингизни кўтаради ва энергия даражасини оширади. Агар сизда артрит ёки остеопороз каби мушак-скелет тизимининг ҳолати бўлса, шифокор тавсиясига биноан мунтазам равишда машқ қилинг.
Витаминлар учун тестдан ўтинг. Бу етишмаётган витаминлар ва микроэлементларни аниқлашга ва тўғри қўшимчаларни танлашга ёрдам беради. Кучли иммунитет кундалик ҳаётга қувонч ва уйғунликни қайтаради.
Об-ҳавога мос кийининг. Баҳор қуёши жуда алдамчи бўлиши мумкин. Совуқ шамол билан учрашув из қолдирмасдан ўтмаслиги мумкин. Шунинг учун, иссиқ кўйлаги ва бош кийимдан вос кечишга шошилманг.
Ихтисослашган мутахассис томонидан текширувдан ўтинг. Сурункали касалликларингиз бўлса, баҳорда уларнинг курсини албатта назорат қилишингиз керак. Бу уларнинг кучайишини олдини олишга ёрдам беради.