Олмаотада ёнғин оқибатида 13 киши ҳалок бўлди
30 ноябрь тонгида Олмаотадаги ҳостелда ёнғин рўй бериб, унинг оқибатида 13 киши ҳалок бўлган. Бу ҳақда "Tengrinews.kz" нашри хабар бермоқда.
Ҳостелда жами 72 киши бўлган, улардан 59 нафари воқеа жойидан мустақил равишда чиқиб кета олган.
“Разведка ва ёнғинни ўчириш чоғида, дастлабки маълумотларга кўра, 13 қурбон бор, уларнинг шахсига аниқлик киритилмоқда. Тахминларга кўра, улар ис газидан заҳарланиш оқибатида ҳалок бўлишган”, — дейилади хабарда.
Олмаота шаҳар Фавқулодда вазиятлар департаменти маълумотига кўра, қурбонларнинг икки нафари Ўзбекистон, яна икки нафари Россия фуқароларидир.
Ўзбекистон ТИВ матбуот хизмати аниқлик киритишича, ҳалок бўлган икки ўзбекистонлик ҳам — 2000 йилда туғилган йигитлар бўлишган. Айни вақтда мамлакатнинг Олмаотадаги бош консуллиги шаҳар расмийлари ва бошқа тегишли идоралар билан ҳамкорликда иш олиб бормоқда. Ўзбекистон ТИВдагилар жасадларни олиб келишда марҳумларнинг яқинларига ёрдам кўрсатишга тайёр эканини маълум қилган.
Маълум бўлишича, мазкур бино бир ярим ой муқаддам ҳостелга айлантирилган. Дастлабки маълумотларга кўра, ёнғин ўчоғи ертўладаги коридорда бўлган.
Шаҳар ҳокими Ерболат Досаев "Zakon.kz" нашрига ертўлани ҳостел қилиш ноқонуний амалга оширилганини айтган.
“Мижозларни ертўлага жойлаштириш тақиқланган. Қайта жиҳозлашга, санитария нормаларига мослаштиришга рухсат берилган бинонинг бу қисмида ошхона, ертўла ва бошқалар бўлиши керак эди”, — деган Ерболат Досаев.
Ёнғин ва 13 кишининг ўлими юзасидан республика Жиноят кодексининг 292-моддаси (ёнғин хавфсизлиги талабларини бузиш) билан жиноий иш қўзғатилган.