Президент Шавкат Мирзиёев Германияга жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Германия Федерал Канцлери Олаф Шолснинг таклифига биноан бугун, 28 сентябрь куни амалий ташриф билан Берлин шаҳрига жўнаб кетди. Бу ҳақда Президент Матбуот хизмати хабар берди.
“Аввал хабар қилинганидек, давлатимиз раҳбари Германия пойтахтида бир қатор расмий ва ишбилармонлик учрашувларини ўтказади, Марказий Осиё ва Германия давлат раҳбарлари форматидаги тадбирларда иштирок этади”, дейилади хабарда.
Шунингдек, Германияга Шавкат Мирзиёевдан ташқари Марказий Осиёнинг бош давлатлари раҳбарлари – Қозоғистон Президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Имомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам бормоқда.
29 сентябрь куни канцлер Олаф Шолс ўз қароргоҳида Марказий Осиёнинг бешта давлати – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон Президентларини қабул қилади.