Путин ҳарбий хизматга чақирув тўғрисидаги фармонни имзолади
Президент Владимир Путин ҳарбий хизматга чақириш тўғрисидаги фармонни имзолади, ҳужжат мамлакатнинг ҳуқуқий ахборот расмий порталида эълон қилинди.
Қарорда айтилишича, чақирув 1 апрелдан 15 июлгача бўлиб ўтади, қуролли кучлар сафига 147 минг кишини жалб этиш режалаштирилган. Муддатли ҳарбий хизматчиларнинг ёши 18 ёшдан 27 ёшгача бўлади.
Худди шу фармон билан президент “ҳарбий хизмат муддати тугаган” аскарлар, матрослар, сержантлар ва бригадирларни ишдан бўшатиш тўғрисида қарор қабул қилди.
2022 йилнинг баҳорида 134 минг нафар, 2022 йилнинг кузида эса 120 минг кишини ҳарбий хизматга олиш режалаштирилган эди.
Давлат Думаси Мудофаа қўмитаси раҳбари Андрей Картаполов баҳорги кампанияда хизматга чақирилганлар Россиянинг янги субъектлари – ДХР, ЛХР, Запорожье ва Херсон вилоятларига юборилмаслигига ишонтирган. Унинг қайд этишича, ушбу ҳудудларда муддатли ҳарбий хизматга чақирув баҳор фаслида ўтказилмайди.
Март ойида Давлат Думасига чақирув ёшини ҳозирги 18-27 ёш ўрнига 21-30 ёшга кўтариш тўғрисидаги қонун лойиҳаси киритилди. Унинг муаллифлари, жумладан, Картаполов ва унинг биринчи ўринбосари Андрей Красов чақирув ёшини 2026 йилдан бошлаб оширишни таклиф қилган. Шу билан бирга, қонун лойиҳаси 18 ёшдан бошлаб хизматга ихтиёрий равишда боришга ҳам рухсат беради.
2022 йил декабрь ойида мудофаа вазири Сергей Шойгу чақирув ёшини 30 ёшгача ошириш, шу билан бирга, у қуролли кучлар сонини 1,5 миллион ҳарбий хизматчига кўпайтиришни ҳам таклиф қилди, улар орасида 695 мингга яқин шартнома бўйича ҳарбий хизматчилар бўлиши керак. Ўшанда Путин ташаббусни қўллаб-қувватлаган.