Қирғизистонда ҳокимиятни эгаллашга уриниш бўлди
Қирғизистон Республикаси ички ишлар вазирлигининг тезкор хизматлари томонидан ҳокимиятни зўравонлик билан эгаллаб олишни режалаштирган оммавий тартибсизликларни ташкил этишда гумон қилинувчилар ҳибсга олинган.
Ички ишлар вазирлигининг жиноят қидирув Бош бошқармаси ходимлари оммавий тартибсизликларни гуруҳлаш ва ижтимоий-сиёсий вазиятни беқарорлаштириш тўғрисида маълумот олишган. Олинган маълумотларга кўра, ушбу уюшган гуруҳ оммавий тартибсизликларни ташкил этиш, ҳокимиятни зўрлик билан эгаллаб олиш мақсадида ташкил этилган бўлган.
Ҳар бир иштирокчининг роллари (ташкилотчилар, ёрдамчилар, молиячилар, ижрочиларга) тақсимланган. Масалан, Бишкек атрофида спорт ўйинлари, шунингдек, бошқа мусобақалар ўтказилиши режалаштирилган. Миллий спорт ўйинларини ўтказиш баҳонасида улар 2024 йил 17 ноябрь куни маҳаллий кенгаш сайловлари куни зўравонлик ҳаракатларини чақириш, Конституцияга қарши чақириқларни илгари суриш, ҳокимиятни янада зўравонлик билан эгаллаб олиш учун вазиятни беқарорлаштиришни мақсад қилган.
Ички ишлар вазирлигининг ушбу факт бўйича тўплаган материаллари асосида Қирғизистон Республикаси жиноят кодексининг 36 - 278-1-моддалари (зўравонлик, погромлар, ўт қўйиш, мол-мулкни йўқ қилиш, ўқотар қурол, портловчи моддалар ёки портловчи қурилмалардан фойдаланиш ёки ҳокимият вакилларига қуролли қаршилик кўрсатиш билан бирга оммавий тартибсизликларни ташкил этишга тайёргарлик) бўйича жиноий ишлар қўзғатилган. Тезкор-тергов тадбирлари давомида ушбу гуруҳ иштирокчилари бўлган бир қатор шахслар ҳибсга олинган.
1. 1987 йилда туғилган К.А.О хорижий давлат фуқароси, Ўш вилоятида туғилган. Хорижий давлат ҳудудидаги жанговар ҳаракатларнинг иштирокчиси бўлиб, унинг вазифаларига жисмоний тайёргарликдан ўтган шахсларни танлаш, ёллаш ва брифинг қилиш, алкоголли ичимликлар, озиқ-овқат маҳсулотларини сотиб олиш, тартибсизликлар пайтида ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг ҳаракатларини кузатиш ва ташкилотчилар ва координаторларга маълумот бериш билан шуғулланган. Ҳибсга олиш ва тинтув пайтида унинг яшаш жойида қуйидагилар топилган ва олиб қўйилган: суғурта билан жиҳозланган жанговар граната, патронлар, учта квадрокоптер, термал тасвир, масофа ўлчагичли оптик кўриш мосламаси.
2. Чет давлат фуқароси А.У.М, Ўш вилоятида туғилган, К.А. билан бирга оммавий тартибсизликларни амалга оширишда ёрдам бериш учун келган. Ҳибсга олинганида ундан қуйидагилар топилган ва олиб қўйилган: номаълум маркадаги ўчирилган рақамлари ва патронлари бўлган пистолет, оғирлиги 5,7 грамм бўлган “гашиш” наркотик моддаси.
3. Хорижий давлат фуқароси М.М.Т, хорижий давлат ҳудудидаги жанговар ҳаракатларнинг иштирокчиси, К.А. билан бирга Қирғизистон Республикасига оммавий тартибсизликларни амалга оширишда ёрдам бериш учун келган, учувчисиз учиш аппаратлари (дронлар) билан ишлаш бўйича мутахассис, портловчи мосламаларни ишлаб чиқариш ва улардан фойдаланиш кўникмаларига эга шахс бўлган.
4. Ташкилотчи ва координатор Б.Т.Н, Чуй вилоятида туғилган, илгари бир неча бор жиноий жавобгарликка тортилган, юқорида кўрсатилган шахсларни оммавий тартибсизликларни амалга ошириш учун ҳомийлик қилган ва ёллаган, провокацион видеолар ва ҳаволаларни мессенжерларга тарқатган, унинг вазифаси молиялаштириш ва бузғунчи элементларни топиш.
5. Чуй вилоятида туғилган фуқаро К.Д.С. бир неча бор талончилик, ноқонуний қурол сақлаш, ўғирлик ва гиёҳванд моддаларни сотгани учун суд қилинмоқда, унинг вазифаси ташвиқот ва молиялаштириш орқали спорт тадбирлари ниқоби остида иштирокчиларни йиғишни ўз ичига олган, шундан сўнг у оломонни ҳукумат уйига юбориши керак бўлган.
6. Ташкилотчи ва координатор Ч.А.С., Чуй вилоятида туғилган, Б.Т. ташкил этиш, роллар ва маблағларни тақсимлаш, ёлланган шахсларга тўлаш ва одамларни провокация қилиш масалалари бўйича масъул шахс бўлган.
7. Асосий ташкилотчи А.К., Жалолобод вилоятида туғилган, Қирғизистон бош прокурорининг собиқ ўринбосари, унинг вазифаси молиявий қўллаб-қувватлаш, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан алоқа қилиш, уларнинг ҳаракатлари тўғрисида олинган маълумотларни узатиш, ролларни тақсимлаш ва мувофиқлаштириш бўлган.
Суд қарори билан юқорида кўрсатилган шахсларга нисбатан 2025 йил 10 январгача 1-тергов ҳибсхонасида қамоққа олиш шаклида эҳтиёт чораси қўлланилган. Ҳозирги вақтда жиноят иши бўйича уюшган жиноий гуруҳнинг бошқа ташкилотчилари ва иштирокчиларини аниқлаш бўйича бир қатор тергов-оператив тадбирлар ўтказилаётгани айтилмоқда.