Севган қизининг интим фото ва видеоларини тарқатиб юбориш билан қўрқитган “куёв бола” қўлга олинди
Жиззах вилояти Жиззах шаҳрида яшовчи (қиз) Ш.С. мурожаат қилиб, “О” исмли севган йигити, унинг яланғоч ҳолдаги видео ва фото тасвирларини ижтимоий тармоқларда тарқатиб юбормаслик эвазига 800 АҚШ доллари талаб қилаётганини маълум қилган.
Ўрганишлар натижасига кўра, “О” исмли йигит Жиззах шаҳрида яшовчи 19 ёшли О.Р. экани, у Ш.С. билан севишиб, ишқий муносабатда бўлган вақтларида унга уйланиш истаги борлигини айтиб, ишончига кириш орқали, яширин тарзда уни кийимсиз ҳолатда фото ва видео тасвирга олгани аниқланди.
Орадан бир қанча вақт ўтгач, О.Р. севган қизи Ш.С.ни бошқа йигит билан унаштирилганини эшитганидан сўнг, ўзида мавжуд бўлган Ш.С.нинг уятли видео тасвирлар ва расмларини ғаразли мақсадда “Телеграм” мессенжеридаги каналларга тарқатиб юбориб, уни никоҳ тўйини бузиш билан қўрқитган.
Шунингдек, Ш.С.нинг уятли видео-фото тасвирларини ўчириш учун 800 АҚШ доллари талаб қилган.
Ўтказилган тадбирлар натижасида, О.Р. келишилган 800 АҚШ долларининг бир қисми сифатида тақдим этилаётган 4 млн. сўм пулларни олган вақтида қўлга олинган.
Маълум қилинишича, мазкур ҳолат юзасидан О.Р.га нисбатан ЎзР. ЖКнинг 165-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
Қайд этилишича, қонунга мувофиқ, О.Р. томонидан содир этилган жиноий ҳаракатлар учун 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.