Mehnat kodeksining 187-moddasiga ko‘ra, bayram kunlari arafasida har kunlik ishning davomiyligi barcha xodimlar uchun kamida 1 soatga qisqartiriladi.
Ertaga 30-mart — Ramazon hayitining birinchi kuni. Bugun, 29-mart kuni ishga chiqqan barcha xodimlar 1 soat vaqtliroq uyiga ketishiga qonuniy haqqi bor.
Bugun shanba kunligi hisobiga ko‘p tashkilotlarda qisqartirilgan ish vaqti belgilangan bo‘lishi mumkin. Masalan, soat 15:00 gacha. Bunday hollarda ham bayram arafasida ish vaqti yana 1 soatga qisqartiriladi. Ya’ni, xodimlar soat 14:00 da uyga ketishlari mumkin bo‘ladi.
Ma’lumot uchun, bayramdan oldingi kuni ishning davomiyligini qisqartirish imkoni bo‘lmagan uzluksiz ishlaydigan tashkilotlarda va ayrim turdagi ishlarda ortiqcha ishlaganlik xodimga qo‘shimcha dam olish vaqti berish yoki xodimning roziligi bilan ish vaqtidan tashqari ish uchun belgilangan normalar bo‘yicha haq to‘lash orqali kompensatsiya qilinadi.