Qozog‘iston va O‘zbekiston yangi temir yo‘l orqali bog‘lanadi
Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri matbuot xizmati bugun Turkiston viloyatida 152 km uzunlikdagi Darboza – Maqtaoral yangi temir yoʻl liniyasi qurilishi boshlanganini ma’lum qildi. Telekonferensiya orqali ishni Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov rasmiy boshlab bergan.
Davlat rahbari Qosim-Jo‘mart To‘qayev topshirig‘i bilan respublikaning transport-tranzit salohiyatini yanada rivojlantirishga qaratilgan yirik infratuzilma loyihasi amalga oshirilmoqda. Uning doirasida Qozog‘iston-O‘zbekiston davlat chegarasi orqali yangi nazorat-o‘tkazish punkti ochiladi.
Umuman, yil boshidan buyon Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasida yuk tashish hajmi 25,8 million tonnani tashkil etdi. Asosiy yuk oqimi bugungi kunda o‘z quvvatiga ega bo‘lgan Sariog‘ash davlatlararo dok stansiyasi orqali o‘tadi.
Yangi temir yo‘l liniyasining qurilishi mavjud Sariog‘ash – Toshkent uchastkasidan yuklarni yangi liniyaga yo‘naltirish, Sariog‘ash stansiyasini tushirish va butun O‘zbekiston yo‘nalishi bo‘yicha eksport tashish hajmini oshirish imkonini beradi. Bundan tashqari, loyiha Turkiston viloyatini respublikaning asosiy temir yo‘l tarmog‘iga ulash orqali uning rivojlanishiga hissa qo‘shadi.
Qozog‘iston bosh vaziri o‘z nutqida bugun Qozog‘istonda yana bir muhim voqea bo‘layotganini ta’kidladi.
– Temir yo‘llar davlatimiz iqtisodiy va ijtimoiy sohalari taraqqiyotini ta’minlovchi po‘lat arteriyadir. O‘tgan yili Qozog‘iston mustaqilligining 30 yilidagi maksimal yuk tashish hajmi 245 milliard tonna-kilometrni tashkil etdi. Bu yil ham yuqori ko‘rsatkichlar davom etmoqda”, — dedi Alixon Smoilov.
Hukumat rahbari yil oxiriga qadar Oʻzbekiston bilan yuk tashish hajmi qariyb 31 million tonnani tashkil etishi rejalashtirilganini, bu oʻtgan yilga nisbatan 16 foizga yuqori ekanligini taʼkidladi.
“Ushbu uchastkaning imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, mamlakatimizning eksport va tranzit salohiyatini oshirish maqsadida biz yirik temir yoʻl loyihasi – “Darboza-Maqtaoral” yangi liniyasi qurilishini boshlamoqdamiz, – dedi Bosh vazir.
Ikkinchi bosqichda shu stansiyaga chiqish imkoniyati boʻlgan Oʻzbekiston davlat chegarasi – Yettiisoy filiali foydalanishga topshiriladi. Jami 152 km temir yoʻl quriladi. Loyihani amalga oshirish uchun 19,7 ming tonna rels, shuningdek, 280 ming dona temir-beton shpal va relsli mahkamlagichlar xarid qilish rejalashtirilgan.