АҚШ биолабораториялари инсониятга таҳдид солади – Эрон ТИВ
Эрон Ташқи ишлар вазирлиги АҚШнинг Украина ва бошқа мамлакатлардаги ҳарбий биологик лабораториялари борлиги ҳақидаги хабарларни текширишга чақирди. Бу ҳақда мамлакат департаменти матбуот котиби Носир Канаоний Тwitter'да ёзди.
"АҚШнинг Украинадаги ва бошқа баъзи мамлакатлардаги ҳарбий биологик лабораториялари ҳақида чоп этилган хабарлар жиддий хавотир уйғотмоқда. Бу фаолият АҚШнинг Биологик қуролларни тақиқлаш тўғрисидаги конвенция масаласи бўйича халқаро мажбуриятларига зиддир ва инсоният учун хавф туғдиради. Холис халқаро тергов зарур”, – деб ёзган Канаани.
Маълумот учун, жорий йил 12 апрель куни Россия Федерацияси Кенгаши АҚШнинг Украинадаги биологик лабораториялари фаолиятини текширган парламент комиссиясининг ҳисоботини бир овоздан маъқуллади, ҳужжат аллақачон Давлат Думаси томонидан қўллаб-қувватланган. Комиссия ҳамраиси, Федерация Кенгаши вице-спикери Константин Косачевнинг сўзларига кўра, ҳозирда Украина ҳудудида АҚШнинг камида 30 та биологик лабораторияси сақланиб қолмоқда.
Сенаторнинг таъкидлашича, бундай тадқиқотнинг асосий буюртмачиси аслида Пентагон бўлиб, бу биоривожланишнинг ҳарбий характерини кўрсатиши мумкин. Унинг сўзларига кўра, Украинада АҚШ биологик лабораторияларининг жойлаштирилиши америкаликларнинг ўз ҳарбий кучларини Россияга қарши ишлатиш режалари борлигини англатиши мумкин.