АҚШ президенти Жо Байден Трасс сиёсатини хато деб атади
Қўшма Штатлар президенти Жо Байден Лиз Трасс юритаётган иқтисодий сиёсат хато эканлигини айтди.
Интервю давомида Жо Байден Буюк Британиянинг мини-бюджетидан кейин юзага келган иқтисодий нотинчликни “башорат қилиш мумкин” бўлганини танқид қилди.
Келтирилишича, Байден Трасс сиёсатини хато деб ҳисоблаган битта ўзи эмаслигига урғу берган.
Президент Байден узоқ вақтдан бери бош вазир сиёсатининг марказида турган иқтисодий назарияни, яъни бизнес ва бойларга солиқларни камайтириш нархлар ўсишни келтириб чиқаришини, бу жамиятнинг барча соҳаларида пастга тушишга олиб келишини танқид қилган.
Маълумотларга кўра, Байден ўтмишда Буюк Британия-АҚШ муносабатларини қўллаб-қувватламагани учун танқид қилинган, Президент асосан трансатлантик муносабатларини Дублин, Париж ва Берлинга қаратишни афзал кўрган.
Маълумот учун, Лиз Трасс бош вазир бўлганидан буён АҚШ раҳбаридан ташқари Греция Бош вазири Кириакос Митсотакис каби бир нечта расмийлар Буюк Британиядаги иқтисодий инқироз, инфлация ҳақида танқид қилиб келишади.