Баҳрайн Россиядан яқин Шарқ бўйича тинчлик конференсиясини қўллаб-қувватлашни сўради
“Россия Баҳрайн яқин Шарқ муаммоси бўйича тинчлик конференсиясини ўтказишни қўллаб-қувватлаш учун мурожаат қилган биринчи мамлакат бўлди”, – деди Баҳрайн қироли Ҳамад бен Исо Ал Халифа Пайшанба куни Россия Президенти Владимир Путин билан музокаралар чоғида.
“Араб давлатлари ўртасида яқин Шарқ муаммосини ҳал қилиш учун тинчлик конференсиясини ўтказиш зарурлиги тўғрисида тўлиқ келишув мавжуд ва Россия биз уни ўтказишни қўллаб - қувватлашга чақирган биринчи мамлакатдир, чунки Россия халқаро майдондаги энг нуфузли давлатларда бири ҳисобланади”, – деган Ал Халифа.
Баҳрайн раислигидаги Араб давлатлари Лигасига аъзо давлатларнинг 33-саммитида Араб раҳбарлари можарони тўхтатиш учун Фаластин давлатини ташкил этиш масаласини муҳокама қилиш учун тинч яқин Шарқ конференсиясини ўтказиш ғоясини қўллаб-қувватладилар.