БМТ Ўзбекистонга ядровий контрабандага қарши курашда ёрдам беради
БМТ Ўзбекистон ва Қозоғистонда радиоактив ва ядровий материалларнинг ноқонуний айланишининг олдини олиш дастурини ишга туширди. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси божхона қўмитаси маълум қилди.
Дастурнинг мақсади ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг радиоактив моддалар контрабандасига қарши курашиш имкониятларини оширишдир. Ихтисослашган бўлимларнинг эҳтиёжларини таҳлил қилиш, ўқитувчиларни тайёрлаш ва қўшма тадбирларни ўтказиш режалаштирилган.
Дастурнинг амал қилиш муддати икки йил. У Норвегия радиация хавфсизлиги агентлиги (ДСА) томонидан молиялаштирилади. Ўзбекистонда саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қўмитаси дастур координатори этиб сайланди.
Лойиҳани муҳокама қилиш бўйича биринчи учрашув 2-3 декабрь кунлари Туринда бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон Республикаси миллий дастур координатори Отабек Қосимов республикада радиациявий вазиятни мониторинг қилишнинг автоматлаштирилган тизими яратилаётганини маълум қилди.