Британия қамоқхоналарида жой йўқлиги сабабли баъзи маҳбуслар озодликка чиқади
Буюк Британия ҳукумати мамлакатдаги қамоқхоналар гавжум бўлгани учун баъзи жиноятчиларни вақтинча озод қилишга қарор қилди. Бу ҳақда Returs хабар берди.
Бундан ташқари, баъзи суд мажлислари қамоқхоналарнинг тўлдирилишига қарши курашиш учун қабул қилинган фавқулодда чоралар доирасида кечиктирилади. Агентлик таъкидлаганидек, сўнгги 30 йил ичида Англия ва Уелсда маҳбуслар сони икки баравар кўпайган.
Буюк Британия бош вазири Риши Сунак матбуот котиби муддатидан олдин озод қилиш фақат муддати тугайдиганларга таъсир қилишини айтган. Таъкидланишича, озод қилинган шахслар ҳам қаттиқ назорат остида бўлади.
Ушбу чора терроризм, жинсий ёки оғир зўравонлик ҳаракатлари учун судланган жиноятчиларга тааллуқли бўлмайди. Қамоқхона бошлиқлари, шунингдек, баъзи маҳбусларнинг озод қилинишига тўсқинлик қилиши ҳам мумкин.