Брянскдаги гимназияда отишма уюштирган қизнинг отаси қамалди
Дмитрий Афанаскин ўқотар қуролни эҳтиётсиз сақлашда (Жиноят кодексининг 224-моддаси 2-қисми) ва вояга етмаганни ўз жонига қасд қилишга ундашда (Жиноят кодекси 110-моддаси 2-қисми “а” банди) айбланмоқда. Тергов маълумотларига кўра, айбланувчи ўз қизини мунтазам равишда камситган, таҳдид қилган ва шафқатсиз муомала қилган.
Шот Телеграм каналининг ёзишича, Афанаскин қисман қизи мактабга олиб келган ва синфдошларига қарата ўт очган ов милтиғини нотўғри сақлашда айбини тан олган. Отишмада бир ўқувчи ҳалок бўлган, яна беш бола яраланган. Қиз ўз жонига қасд қилган.
Афанаскин қизи ва унинг эгизак синглисига нисбатан зўравонликни рад этди. Унинг сўзларига кўра, бир мунча вақт олдин унинг қизи “интернетдаги катталар” таъсирига тушиб, агрессив ва атрофдагилар билан мулоқот қилмай қўйган.
Брянскдаги отишма
7 декабрь куни эрталаб 5-сонли гимназияда 14 ёшли 8-синф ўқувчиси мактабда отишма уюштирди. У милтиқ билан биология дарсига келиб, синфдошларига қарата ўқ узди. Оқибатда бир нафар мактаб ўқувчисини ўлдирди, беш нафарини яралади ва кейин ўз жонига қасд қилди. Қиз мактабда отасига тегишли “Бекас-3” ов милтиғидан ўқ узган.