Бу йил кимларга президент гранти берилади?
Кириш имтиҳонларида энг юқори балл тўплаган 200 нафар талабага президент гранти берилади, дея хабар берди Таълим назорати.
Президентнинг PQ-5172–сонли қарори билан кундузги таълим шакли имтиҳонларида энг юқори балл тўплаган 200 нафар талаба президент грантини олади.
Имтиҳонларда тўплаш мумкин бўлган максимал балл – 189 балл.
“Агар талаба контрактга қабул қилинган бўлса ҳам, президент грантига лойиқ кўрилса, грант асосида ўқийди”, дейилади хабарда.
Президент гранти стипендияси талабага 1-курсдан ойма-ой тўланади. Лекин агар талаба бирорта фанини "аъло" баҳога ёполмаса ҳам, кейинги семестрда президент гранти стипендиясини эмас, оддий стипендия олади.
Кейинги семестрни "аъло" баҳога ёпса, талаба яна грант стипендиясини олишда давом этади. Бу стипендия миқдори президент стипендияси билан бир хил.
Ўқишни тугатгунча грант стипендиясини узлуксиз олган талабалар ўз соҳаси бўйича магистратурага грант асосида имтиҳонсиз қабул қилинади.