Чирчиқда она ўзининг 4 ёшли қизини калтаклади
Ижтимоий тармоқларда кичик ёшдаги қиз онаси томонидан калтаклангани тўғрисида хабарлар тарқалган эди.
Ушбу ҳолат юзасидан Болалар омбудсмани матбуот хизмати изоҳ берди.
Болалар омбудсмани сўровига кўра, Ички ишлар органлари томонидан аниқланишича, жорий йилнинг 23 декабрь куни Тошкент вилояти Бўстонлиқ туман тиббиёт бирлашмасига вояга етмаган Й.М. (2020 йилда туғилган қиз) танасидаги турли жароҳатлар билан қабул қилинган.
Ҳолат юзасидан ўтказилган терговга қадар текширув натижасида Э.Й. (1977 йилда туғилган аёл) 4 ёшли қизини қаттиқ калтаклаб, тан жароҳати етказганлиги аниқланган.
Хусусан, тиббиёт хулосасига кўра, болада бош мия ёпиқ жароҳати, бош мия лат ейиши оғир даражаси ва бош соҳасидаги бошқа оғир жароҳатлар қайд этилган.
Кеча, 2024 йил 27 декабрь куни ҳолат юзасидан Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳар ИИБ  томонидан Э.Й.га нисбатан  ЖКнинг 126-1-моддаси 7-қисми “б” банди (оилавий маиший зўравонлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Хабарда шунингдек, ҳолат юзасидан дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилаётганлиги ва қўшимча маълумот берилиши айтилган.
Маълумот учун, эндиликда ЖКнинг 126-1-моддаси (оилавий маиший зўравонлик) жинояти бўйича жабрланувчилар доирасига болалар ҳам киради.