Энди ўқувчига қўл кўтарган педагоглар мактабда ишламайдими?
08:50 / 07.01.2025
Бу қоида нафақат мактаб ўқитувчиларига, балки мактабгача таълим ташкилотларида фаолият юритаётган педагог ва тарбиячиларга нисбатан татбиқ этилади.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани)нинг таълим ташкилотларида болаларга нисбатан зўравонлик ҳолатларига йўл қўйган педагог ва тарбиячиларнинг келгусида болалар билан ишлаш бўйича меҳнат фаолиятини давом эттириши учун муайян чекловларни, қўшимча талабларни назарда тутиш тўғрисидаги таклифи маъқулланди.
Бу ҳақда, Ўзбекистон Республикаси президентининг 2024 йил 2 декабрдаги “Болалар масалалари бўйича комиссиялар фаолиятининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-201-сонли Фармонида назарда тутилмоқда.
Фармонга кўра, Адлия вазирлиги Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани), Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда ушбу қоидани назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқади ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритилади.
Шунингдек, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Олий таълим фан ва инновациялар вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда педагогларнинг тарбияланувчилар, ўқувчи ва талаба ёшлар билан ўзаро муносабатларини тартибга солувчи барча ҳужжатларни замонавий талаблар асосида, шу жумладан, болаларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш бўйича таъсирчан механизмларни назарда тутган ҳолда тўлиқ қайта кўриб чиқади.