Эронда “Карун” атом электр станцияси қурилишининг биринчи босқичи якунланди
Эрон жануби-ғарбидаги “Карун” атом электр станцияси қурилишининг биринчи босқичи якунланди. Бу ҳақда Эрон Атом энергияси ташкилоти (АЭТ) раҳбари Муҳаммад Эслами Хузистон вилоятига иш сафари чоғида маълум қилди, дея хабар беради “ТАСС”.
“Ўтган йили Карун электр станциясини қуриш учун мўлжалланган майдонда мазкур иншоот уни қуриш учун майдончани жиҳозлашни бошладик ва бугун биз биринчи босқич - пойдевор яратиш учун тупроқни тайёрлаш тугаганлигини эълон қиламиз”, - унинг сўзларидан иқтибос келтиради “Tasnim” агентлиги.
Эсламининг сўзларига кўра, “Карун” атом электр станциясининг қуввати 300 МВт.ни ташкил этади.
Қурилишнинг навбатдаги босқичи завод пойдевори учун бетон қуйишдан иборат бўлиб, кузда тугалланиши кутилмоқда, деди Эрон расмийси.
2023 йил 25 октябрда БАА раҳбари Эрон камида 300 МВт қувватга эга янги “Карун” атом электр станциясини қуришни бошлаганини эълон қилди.
2023 йил 19 июлда Эроннинг “Press TV” телеканали Эсламига таяниб, Эрон 2041 йилгача қирғоқ бўйида бешта атом электр станцияси қуришни режалаштираётгани ҳақида хабар берди.
Кейин БАА раҳбари электр станцияларини қуриш учун бешта жой аниқлангани ва лойиҳага тайёргарлик кўриш бўйича дастлабки қадамлар аллақачон бошланганини айтди.