Эронда президент сайловига номзодларни рўйхатга олиш бошланди
Бугун, 30 май куни Эронда навбатдан ташқари президент сайловларига номзодларни рўйхатга олиш бошланди. Тасдиқланган номзодларнинг якуний рўйхати эса 11 июнь куни эълон қилинади. Бу ҳақда Тасс агентлиги хабар берди.
Маълумотларга кўра, хоҳловчиларга ички ишлар вазирлигига мурожаат қилиш ва сайловда иштирок этиш учун ўз номзодларини таклиф қилиш учун беш кун берилади. 4 июндан бошлаб етти кун ичида рўйхатдан ўтган барча номзодлар центинеллар Кенгаши томонидан кўриб чиқилади.
Сайловнинг ўзи эса 28 июнь куни бўлиб ўтиши режалаштирилган. Агар номзодларнинг ҳеч бири биринчи турда кўпчилик овозга эга бўлмаса, 5 июль куни иккинчи тури ўтказилади. Унда эса биринчи тур якунлари бўйича энг кўп овоз тўплаган икки номзод иштирок этади.
1985 йилги сайлов қонуни ва 2021 йилги тузатишларга кўра, Эрон конституциясида президент тўрт йил давомида умумий тўғридан-тўғри овоз бериш йўли билан сайланади.
Шунингдек, сайловда иштирок этиш учун номзоднинг келиб чиқиши Эронлик бўлиши ва давлат органларида раҳбарлик лавозимида ишлаш тажрибасига эга бўлиши лозим. Президентликка 40 ёшдан 75 ёшгача бўлган Эрон фуқароси номзод бўлиши мумкин.