Эронда президентликка номзодларни рўйхатга олиш якунланди
Эрон Президентлигига номзодларни рўйхатга олиш жараёни якунланди, беш кун ичида 80 киши сайловда иштирок этиш учун расмий рўйхатдан ўтган. Бу ҳақда Ислом Республикаси сайлов штаби раҳбари Муҳаммад Таги Шаҳчераги маълум қилди.
“Беш кун ичида 80 киши президентлик сайловига рўйхатдан ўтди”, – дея хабар беради IRNA агентлиги расмийларнинг сўзларига таяниб.
Унинг қўшимча қилишича, “сайлов штабининг эшиклари ёпиқ”, бу рўйхатга олиш жараёнининг тугашини билдиради. Умуман олганда, 278 киши ўз номзодларини кўрсатишга ҳаракат қилди, аммо фақат 80 кишидан ҳужжатлар қабул қилинди, чунки “улар ёш ва таълим талабларига жавоб беради, йирик лойиҳаларни бошқариш соҳасида камида тўрт йиллик тажрибага эга ва қоронғу ўтмишга эга эмас”.
Шаҳчераги 80 кишининг ҳаммаси ҳам сайловда номзод бўла олмаслигини эслатди, чунки уларнинг иши яна етти кун ичида Конституция қўриқчилари Кенгаши томонидан талабгорнинг президентлик малакасига мувофиқлиги кўриб чиқилади. Иштирокчиларнинг якуний рўйхати 11 июнь куни эълон қилинади.
Навбатдан ташқари президентлик сайловлари эса 28 июнга режалаштирилган.