Ҳиндистон Тошкентда янги тиббиёт маркази қуради
Ўзбекистон элчиси Сардор Рустамбоев Ҳиндистоннинг “North East Healthcare/Srishti Hospitals” компанияси бош ижрочи директори, Самарқанд шаҳридаги “Зармед Pratiksha” Ўзбекистон-Ҳиндистон қўшма шифохонаси асосчиси Нишант Бажаж билан учрашув ўтказди. Бу ҳақда “Дунё” АА хабар берди.
Мулоқот чоғида сўнгги йилларда мамлакатимиз ҳаётининг барча жабҳаларида, жумладан, тиббиёт соҳасида халқаро ҳамкорлик ва инвестициявий муносабатларни фаоллаштириш бўйича яратилган қулай муҳит икки томонлама алоқаларни янада мустаҳкамлашга асос бўлаётгани таъкидланди.
Нишант Бажаж Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил Ҳиндистонга расмий ташрифи доирасида ишбилармон доиралар вакиллари билан учрашуви якунларидан руҳланиб, Самарқанд шаҳрида тиббиёт йўналишидаги “Зармед Рратикша” қўшма корхонасининг хорижлик таъсисчиси бўлган.
Кўп тармоқли тиббиёт марказида жарроҳлик амалиёти хоналари, 100 ўринли стационар фаолияти йўлга қўйилган. Интервенсион кардиожарроҳлик, нейрожарроҳлик, эндоскопик жарроҳлик, ортопедия ва травматология, урология ва гинекология, отоларингология фаолият турлари учун замонавий диагностика ускуналари ўрнатилган. Бир вақтнинг ўзида 600 кишига хизмат кўрсатиш қувватига эга. Тиббий хизматлар халқаро стандартлар асосида комплекс тарзда кўрсатилмоқда.
Ҳиндистонлик тадбиркорнинг маълум қилишича, бугунги кунда мазкур қўшма корхонанинг Бухоро ва Қашқадарё вилоятларида диагностика марказлари ташкил этилган. Жорий йил Тошкент шаҳрида янги тиббиёт марказини бунёд этиш бўйича ташкилий масалалар ўрганиб чиқилмоқда. Шу мақсадда 2 миллион доллар атрофида хорижий инвестиция жалб этиш кўзда тутилган.
Мулоқот давомида ўзаро ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилган. Ўзбекистонлик тиббиёт мутахассисларининг Ҳиндистоннинг етакчи тиббиёт муассасаларида малака ошириши, тажрибали ҳинд врачларининг Самарқанд шаҳридаги қўшма шифохонада мунтазам фаолият юритишини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.