Жорий йилнинг л чорагида 173 нафар шахс ЙТҲ содир этиб, қамалган
Ўзбекистонда 2025 йилнинг биринчи чорагида йўл-транспорт ҳодисаси келтириб чиқаргани учун 173 нафар шахс озодликдан маҳрум қилинди. Бу ҳақда Олий суд матбуот хизмати хабар берди.
Жиноят кодексининг 266-моддаси  (транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) бўйича жами 891 нафар шахс судланган.
2024 йил давомида эса ушбу модда билан 3 321 нафар шахс судланиб, уларнинг 917 нафарига озодликдан маҳрум қилиш жазоси, 2 404 нафарига эса озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланган.
Шунингдек, Сенат қўмитасига кўра, 2024 йил ҳисобот даврида 9 364 та йўл-транспорт ҳодисаси содир этилиб, 8 901 нафар фуқаро жароҳатланган ва 2 203 нафар фуқаро ҳалок бўлган. Йўл-транспорт ҳодисаларининг 47,1 фоизи ҳайдовчилар томонидан пиёдага йўл бермаслик ҳамда 22,8 фоизи белгиланган тезликка риоя қилмаслиги, 3,7 фоизи ухлаб қолиши ва 3,6 фоиз ЙТҲлар светофорга амал қилмаслик оқибатида содир бўлган.
Республика ҳудудида шаҳарлараро ва халқаро йўналишларда йўловчи ташувчи автобусларни назорат қилиш бўйича ўтказилган махсус рейд тадбирларида автобусни маст ҳолда бошқариш билан боғлиқ 61 та ҳолат аниқланган.