Озарбайжон ва Ўзбекистон президентлари Илҳом Алиев ва Шавкат Мирзиёев Қорабоғ вилоятининг босиб олинган Фузулий шаҳридаги умумтаълим мактабининг очилиш маросимида иштирок этди. Бу ҳақда Озарбайжон раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Фузулий шаҳрида 960 ўринли Мирзо Улуғбек номидаги тўлиқ ўрта мактаб қурилди.
Мирзиёев Озарбайжонга давлат ташрифи доирасида Фузулий шаҳрига келди.
Икки давлат байроқлари ҳилпираб турган Фузулий халқаро аэропортида мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди.
Ўзбекистон Президенти ва унинг рафиқаси Зироатхон Мирзиёевани Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ва биринчи хоним Меҳрибон Алиева кутиб олди.
Фузули шаҳрида Озарбайжон ва Ўзбекистон раҳбарлари ҳам маҳаллий аҳоли билан учрашув ўтказди.
1993 йил 23 августдан 2020 йил 9 ноябргача Фузулий шаҳри ва вилоятнинг катта қисми арманлар ишғоли остида эди. Бу даврда Фузулий арвоҳ шаҳарчага айланди.
2020 йил 17 октябрда Иккинчи Қорабоғ уруши пайтида Фузулий Озарбайжон назоратига қайтди. 44 кунлик урушдаги ғалабадан сўнг Озарбайжон ишғолдан озод қилинган ҳудудларда, жумладан Фузулийда кенг кўламли тиклаш ва қурилиш ишларини бошлади.
2023 йил июль ойида Президент Илҳом Алиев 17 октябрни Фузулий шаҳри куни деб белгилаб, уни ҳар йили тантанали равишда нишонлашга қарор қилди.