Осиё тараққиёт банки Ўзбекистонга 100 миллион доллар кредит ажратди
Осиё тараққиёт банки матбуот хизматининг хабар беришича, банк Ўзбекистон ҳукуматига ҳомиладор аёллар ва уларнинг янги туғилган чақалоқлари учун перинатал соғлиқни сақлаш хизматларини яхшилашга ёрдам бериш учун 100 миллион АҚШ доллари миқдорида имтиёзли кредит ажратишни маъқуллади.
Келтирилишича, интеграциялашган перинатал ёрдам лойиҳаси ҳукуматга бутун мамлакат бўйлаб қарийб 230 перинатал марказни модернизация қилиш, уларни замонавий энергия тежовчи тиббий асбоб-ускуналар, янгиланган клиник стандартлар ва протоколлар, тиббиёт ходимларининг салоҳияти ва сифатини таъминлашда ёрдам беради.
Лойиҳа, шунингдек, перинатал йўлланма тизимини такомиллаштиради. Тез ёрдам гуруҳларини кучайтириш ҳамда соғлиқ учун хавфларни эрта аниқлаш, ҳомиладорлик мониторинги учун беморларнинг электрон қайдларини жорий этиш орқали тегишли ва ўз вақтида ҳаётни сақлаб қолувчи ёрдамдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиради.
Осиё тараққиёт банки кўмаги ҳукуматга мақсадли хабардорликни ошириш ва хулқ-атворни ўзгартириш бўйича тадбирларни амалга оширишга, шунингдек, ҳомиладор аёллар ва оналарни тиббий хизматларга мурожаат қилишга ундаш учун акушерлар ва ҳамшираларни ўқитишга ёрдам беради.