Озарбайжон Мудофаа вазирлиги Қорабоғда мусодара қилинган техника ва қуроллар рўйхатини эълон қилди
Озарбайжон Мудофаа вазирлиги республиканинг Қорабоғ минтақасида маҳаллий аксилтеррор тадбирлари якунлангач, 23 сентябрга қадар мусодара қилинган ҳарбий техника, қурол ва ўқ-дорилар рўйхатини тақдим этди.
Департаментнинг таъкидлашича, минтақада ноқонуний қуролли гуруҳларни қуролсизлантириш бўйича тадбирлар давом этмоқда.
Мудофаа вазирлиги томонидан эълон қилинган рўйхатда қуйидагилар мавжуд: 4 та танк, 1 та пиёда жангавор машинаси, 3 та МТ-ЛБ ЗГ-20/3 Застава, 2 та қурол, 12 та гаубитса, 12 та миномёт, 468 та мина, 956 та мина ўқлари, 441 та миномёт, 22 граната, 46 граната снарядлари, 313 ўқ отиш қуроллари, 66242 ўқ-дорилар, 50 ракеталар, 300 портловчи моддалар, 62 қўл гранаталари, 3 Фагот АТГМ, 28 ҳаво мудофаа тизими, ЗИЛ ва Тор2 ҳаво мудофааси асосидаги 1 ТЗМ1. КАМАЗ шассисидаги тизим.
Қорабоғ минтақанинг “кукун бочкаси”га айланди
Озарбайжон президентининг ёрдамчиси Ҳикмет Ҳажиевнинг айтишича, Қорабоғ ишғол йилларида дунёдаги энг ҳарбийлаштирилган ҳудудга ва минтақанинг “кукун бочкаси”га айланган.
“Қорабоғдаги уч кунлик қуролсизланиш жараёни ишғол йилларида тўпланган ҳарбий омборлар ва қурол-яроғ ва ўқ-дорилар сони жиҳатидан у дунёдаги энг ҳарбийлаштирилган ҳудуд ва минтақамизнинг кукун бочкасига айланганини кўрсатди. Ҳудуднинг аҳолиси ва катталиги туфайли биз минтақанинг бу даражада ҳарбийлаштирилишини кутмаган эдик. Қуролсизланиш ва демобилизация реинтеграциянинг асосий компонентларидир”, – деб ёзади Ҳожиев Х ижтимоий тармоғида.