Ўзбекистон ЖСТга аъзо бўлиш учун АҚШ билан музокараларни муваффақиятли якунлади
Ўзбекистон Америка Қўшма Штатлари билан Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиш тўғрисида икки томонлама музокаралар ўтказди. Бу ҳақда Президентнинг ЖСТ масалалари бўйича махсус вакили Азизбек Урунов маълум қилди.
Америка Қўшма Штатлари Ўзбекистон ташкилотга қўшилиш бўйича музокаралар жараёнини муваффақиятли якунлаган мамлакатлар рўйхатидаги йигирма биринчи давлат бўлди. Уруновнинг таъкидлашича, келишувларга эришиш 14 ойлик интенсив музокаралардан сўнг  Шавкат Мирзиёевнинг фаол позицияси ва ҳукумат тузилмаларининг мувофиқлаштирилган иши туфайли амалга оширилди.
Айни пайтда бозорга кириш тўғрисида протокол тайёрланмоқда. Шуни таъкидлаш керакки, жорий йилнинг сентябрь ойида республика 18 мамлакат билан келишувларга эришди. Улар орасида Бразилия ва Шри-Ланка билан келишувлар алоҳида ажралиб туради.