Ўзбекистон муфтийси фатвога бағишланган анжуманда нутқ сўзлади
Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий шайх Нуриддин Холиқназаров Мисрнинг Қоҳира шаҳрида ўтказилган анжуманда иштирок этди. Бу ҳақда идора матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, ислом оламининг йирик уламо ва соҳа мутахассислари иштирокидаги ушбу “Фатво ва барқарор ривожланиш мақсадлари” номли анжуман 18 октябрь куни ўз ишини бошлади. Унда фатво ва мўмин-мусулмонлар ҳаётидаги муҳим масалалар таниқли уламолар, муфтийлар, дин ва давлат арбобларидан иборат жами 200 дан зиёд йирик делегатлар томонидан муҳокама қилинмоқда.
Халқаро конференцияда Шайх Нуриддин Холиқназаров нутқ қилиб, бугунги таҳдидларнинг олдини олиш учун бир қатор долзарб таклифларни илгари сурди.
Хусусан, ахборот замонидаги ғоявий хуружлар ислом оламини ташвишга солаётгани, турли ихтилофлар келиб чиқаётгани, мана шундай муаммоларга ечим топишда Фатво идораларининг ўрни ниҳоятда катта экани, тинчлик-осойишталикни таъминлаш ва мусулмон уммати ҳамжиҳатлигига эришишда фатвонинг аҳамияти жуда муҳим эканини муфтий ҳазратлари изоҳлади.
Шунингдек, ушбу йўналишда юзага келаётган муаммолар етарли илм ва малакага эга бўлмаган шахсларнинг фатво бериши оқибатида келиб чиқаётганини ҳам қўшимча қилди.