Ўзбекистон ва Эрон ўзаро савдони 1 млрд долларга етказади
Мамлакатнинг Теҳрондаги элчиси Фариддин Насриев Эрон-Ўзбекистон қўшма савдо палатаси раиси Мусо Оғаи билан учрашув ўтказди. Бу ҳақда “Дунё” ахборот агентлиги хабар берди.
Қайд этилишича, мулоқот давомида Ўзбекистон-Эрон савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорлигини янада кенгайтириш ва икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари ўртасида кооперацион алоқаларни жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинган.
Мусо Оғаи икки мамлакат ўртасидаги савдо айланмаси мавжуд салоҳиятга жавоб бермаслигини ва ўзаро савдони 1 миллиард долларга етказиш бўйича барча имкониятлар борлигини қайд этган. Бу йўналишда Эрон-Ўзбекистон қўшма савдо палатаси барча саъй-ҳаракатларни амалга оширишга тайёрлигини маълум қилинди.
“Эрон-Ўзбекистон қўшма савдо палатаси Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги, қурилиш, тўқимачилик, энергетика, тиббий асбоб-ускуналар ишлаб чиқариш ва бошқа қатор муҳим соҳаларда лойиҳаларни амалга ошириш учун эронлик инвестор ва компанияларни жалб этишда кўмак кўрсатишга тайёр”, – деди у.