Ўзбекистонда 200 миллион дарахт ва бута кўчатларини экиш режалаштирилган
Ўзбекистонда 2025 йилда “Яшилмакон” ва “Менинг боғим” умуммиллий лойиҳалари доирасида 200 миллион дарахт ва бута кўчатларини экиш режалаштирилган.
Ушбу улкан лойиҳа минтақадаги экологик вазиятни яхшилаш, яшил майдонларни кўпайтириш ва аҳоли ҳаёти учун қулай муҳит яратишга қаратилган. Шаҳар аҳолиси учун дам олиш жойлари ва шаҳар экотизимининг муҳим элементларига айланадиган яшил боғлар ва яшил жамоат боғларини яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Лойиҳада ёруғлик учун қуёш панеллари каби замонавий технологиялардан фойдаланиш режалаштирилмоқда, бу эса энергия сарфини камайтиради ва атроф-муҳитга таъсирини камайтиради.
Қорақалпоғистон, Бухоро, Жиззах ва Қашқадарё вилоятларида шўрланиш ва қурғоқчиликка чидамли ўсимликлар боғлари барпо этилиб, бу ҳудудлардаги ерларнинг чўлланиши ва деградацияси муаммосини ҳал қилинади. Ушбу кенг кўламли режаларни амалга ошириш нафақат Ўзбекистондаги экологик вазиятни яхшилайди, балки одамлар ҳаёти учун янада қулай шароитлар яратади, шунингдек, минтақанинг барқарор ривожланишига кўмаклашади.