Ўзбекистонда электр ва газ тарифлари ошади
1 апрелдан бошлаб Ўзбекистонда аҳоли учун янги электр энергияси ва газ тарифлари кучга киради. Кўп қаватли уйлар ва электр печкали ётоқхоналар аҳолиси учун тарифлар қуйидагича ўзгаради: ойига 200 кВт / соатгача истеъмол қилиш учун-225 сўмдан 300 сўмгача; 201 дан 1000 кВт / соатгача-500 сўм; 1 000 дан 5 000 кВт соатгача — 750 сўм; 5 000 дан 10 000 кВт соатгача - 875 сўм; 10 000 кВт·соатдан ортиқ — 1 000 сўм.
Бошқа маиший истеъмолчилар учун тарифларнинг ошиши қуйидагича бўлади: 200 кВтгача — 450 сўмдан 600 сўмгача; 201 дан 1 000 кВт / соатгача-1 000 сўм; 1 000 дан 5 000 кВт соатгача - 1 500 сўм; 5 000 дан 10 000 кВт соатгача - 1 750 сўм; 10 000 кВт·соатдан ортиқ — 2 000 сўм.
Тўртинчи тоифадаги истеъмолчилар учун электр энергияси нархи 1 кВт / соат учун 900 сўмдан 1000 сўмгача ошади.
Иситиш мавсумида аҳоли учун бир кубометр табиий газ нархи қуйидагича оширилади: 500 куб метргача истеъмол қилинганда 650 сўмдан 1 000 сўмгача; 1 800 сўмгача-500 дан 2 500 куб метргача; 2 100 сўмгача - 2 500 дан 5 000 куб метргача; 2 500 сўмгача - 5 000 дан 10 000 куб метргача; 3 000 сўмгача — 10 000 куб метрдан ортиқ.
Мартдан октябргача нархлар қуйидагича ўзгаради: 100 куб метргача истеъмол қилинганда 650 сўмдан 1 000 сўмгача; 1 800 сўмгача - 101 дан 2 500 куб метргача; 2 100 сўмгача - 2 500 дан 5 000 куб метргача; 2 500 сўмгача - 5 000 дан 10 000 куб метргача; 3 000 сўмгача — 10 000 куб метрдан ортиқ.
Бундан ташқари, аҳоли учун суюлтирилган газ нархи бир килограмм учун 2000 сўмгача ошади.