Ўзбекистонда мактаб директорлари ва ўринбосарларига ҳар ойлик устамалар белгиланади
“Мактабгача ва мактаб таълими соҳасида бошқарув тизими самарадорлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент фармони эълон қилинди.
Фармонга кўра, 2026 йил 1 январдан бошлаб умумий ўрта таълим ташкилотларининг директор жамғармаси маблағлари ҳисобидан директор ва унинг ўринбосарларига фаолият самарадорлиги кўрсаткичлари (КПИ) натижасига кўра базавий тариф ставкаларига нисбатан тегишлича 20 ва 10 фоиз миқдорида ҳар ойлик устамалар белгиланади.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги икки ой муддатда вазирлик тизимидаги ислоҳотларни амалга ошириш учун белгиланган вазифалардан келиб чиқиб, Қорақалпоғистон Республикаси Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, вилоятлар ҳамда туман (шаҳар) мактабгача ва мактаб таълими бўлинмалари ходимларининг лавозим мажбуриятларини қайтга кўриб чиқади.
Уч ой муддатда умумий ўрта таълим ташкилотларининг директор жамғармаси маблағлари ҳисобидан директор ва унинг ўринбосарларига ҳар ойлик устамаларни белгилаш учун уларнинг фаолият самарадорлиги кўрсаткичларини (КПИ) ишлаб чиқади ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритади.
Фармон қабул қилингани ҳақида 19 март куни мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова хабар берганди. Фармон билан 2025 йил 1 сентябрдан бошлаб мактаб директори ва унинг ўринбосарлари ҳамда мактабгача таълим ташкилоти директорлари иш ҳақи миқдорлари оширилади: