Ўзбекистонда нодавлат олий таълим муассасаларининг рейтинги маълум қилинди
Ўзбекистонда бугунги кунга келиб нодавлат ОТМлар сони 76 та бўлиб, уларда 1 миллиондан ортиқ талаба таҳсил олмоқда. Бу ҳақда нодавлат ОТМ рейтинги юзасидан ташкил этилган матбуот анжуманида маълум қилинди.
Таъкидланишича, соҳада баъзи муаммолар юзага келмоқда. Жумладан, охирги 5 йилда талабалар сони 3 баробарга ошса-да, лекин профессор-ўқитувчилар сони 1,6 баробарга ошган.
“Бу ўз навбатида замонавий ва чуқурлаштирилган фанлар бўйича ўқитувчилар танқислиги, қабул жараёнида селекцияга эътиборнинг сусайиши, олий таълим стандартларининг ишламаслиги каби бир қатор кутилмаган муаммоларни келтириб чиқармоқда.
Бу ўз навбатида битирувчиларнинг ўз йўналиши бўйича ишга жойлашишда қийинчиликка учраши, олий таълим сифати тушиши ва дипломга ишонч йўқолиши каби жиддий тўсиқлар пайдо қилади”,  – дейилди анжуманда.
Шуни инобатга олган ҳолда, “Ёш зиёкор” нодавлат таълим ташкилотлари уюшмаси томонидан олий таълим сифатини ошириш, ижобий рақобат муҳитини шакллантириш мақсадида нодавлат ОТМ рейтингини ишлаб чиқилгани маълум қилинди.
Шунингдек, нодавлат олий таълим муассасаларининг рейтинги ҳам эълон қилинди. Унга кўра:
Тошкент халқаро университети;
Самарқанд халқаро технология университети;
British Management University in Tashkent.
Шу билан бирга Зармед университети, Урганч РАНЧ технология университети ҳамда Маъмун университети рейтингнинг энг қуйи поғоналаридан ўрин олган.