Ўзбекистонда ногиронларнинг солиққа тортилмайдиган даромади миқдори оширилди
Ўзбекистон Солиқ кодексига қўшимча ва ўзгартишлар киритилди. Бу ҳақида Telegram’даги “Ҳуқуқий ахборот” канали хабар бермоқда.
Киритилган қўшимчаларга кўра, вақтинчалик солиқ имтиёзларига, президент ёки ҳукумат қарорларида юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи ҳамда юридик шахсларнинг ер солиғидан тўлиқ озод қилиш имтиёзига эга солиқ тўловчилар мазкур солиқларни 1 фоизи миқдорида тўлайди (мазкур тартиб 3 ойдан сўнг кучга киради).
Фойда солиғини ҳисоблашда Болаларни қўллаб-қувватлаш жамоат фондига хайрия қилинган маблағлар солиқ базасини аниқлашда чегириб ташланади.
Болаликдан ногирон бўлганлар, шунингдек, I ва II гуруҳ ногиронларининг Меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 3 баравари (2 миллион 466 минг сўм) миқдоридаги маблағлари даромад солиғига тортилмайди (илгари МҲТЕКМнинг 1,41 баравари эди – 1 миллион 159 минг сўм). Ушбу тартиб 2022 йил 1 мартдан юзага келган муносабатларга нисбатан ҳам татбиқ этилади.
Янги барпо этилаётган боғлар, токзорлар ва тутзорлар эгаллаган ерлар 5 йил муддатга ер солиғидан озод қилинади. Илгари 3 йил эди.
Ушбу тартиб 2022 йил 1 январдан эътиборан юзага келган муносабатларга нисбатан ҳам татбиқ этилади.