Ўзбекистонда янги автомобиллар ишлаб чиқариш учун 50 миллион доллар ажратилади
Президент Шавкат Мирзиёев 2024 йил 6 август куни темир йўл соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва келажакдаги режаларга оид тақдимот билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Унга кўра, сўнгги пайтларда истеъмолчилар томонидан енгил автомобиллар ҳолати, совитиш тизимидаги муаммолар юзасидан кўплаб мурожаатлар келиб тушаётгани аниқланган.
Маълумотларга кўра, 143 та вагон таъмирлашга муҳтож, 59 та локомотив хизмат муддатини тугатган.
Шу муносабат билан янги автомобиллар ишлаб чиқариш учун Саноатни ривожлантириш жамғармасидан 50 миллион доллар ажратилмоқда. Хитойлик ҳамкорлар билан 38 та локомотив етказиб бериш ва 12 та электровозни модернизация қилиш бўйича 181 миллион долларлик келишувга эришилган.
Бу маблағлар ҳисобидан поездлар паркини янгилаш бўйича масъуллар маълумот берди. Акциядорлик жамиятининг асосий ҳисобланмайдиган объектларини хусусийлаштириш, соҳадаги хизматлар сифатини ошириш ва экспортини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилган.
Шу мақсадда Жанубий Кореянинг Hyundai Rotem компаниясидан 6 та замонавий электропоезд харид қилиш режалаштирилган. Айни пайтда узунлиги 465 километр бўлган “Бухоро-Урганч-Хива” темир йўлини электрлаштириш ишлари олиб борилмоқда, уни йил охирига қадар якунлаш режалаштирилган. Келгуси йилларда 196 километрлик Мискин-Нукус линияси электрлаштирилади. Натижада саёҳат вақти 16 соатдан 7 соатгача қисқаради.
Шунингдек, тақдимот давомида акциядорлик жамиятига қарашли бўлмаган объектларни хусусийлаштириш, соҳадаги хизматлар сифатини ошириш ва экспортини ошириш масалалари юзасидан ҳам кўрсатмалар берилган.