Ўзбекистонликлар учун Қозоғистонда рўйхатдан ўтмасдан қолиш муддати 30 кунгача узайтирилди
Ўзбекистонликлар учун Қозоғистонда рўйхатдан ўтмасдан қолиш муддати 30 кунгача узайтирилди, деб хабар бермоқда Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги матбуот хизмати.
Маълум қилинишича, Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳукуматлари ўртасидаги “Фуқароларнинг ўзаро келиб-кетиш шартлари тўғрисида”ги битимга ўзгартириш киритилиб, Ўзбекистон фуқароларининг ушбу давлатга кириши, бўлиши ва чиқиб кетиши тартиби ўзгарди.
Эндиликда Ўзбекистон фуқаролари чегарани кесиб ўтган кундан бошлаб 30 календар кун давомида Қозоғистонда рўйхатдан ўтмасдан бўлиши мумкин.
Аммо умумий бўлиш муддати 180 календар куни давомида 90 календар кундан, яъни 6 ой давомида 3 марта кириб-чиқиши ва жами бўлиш муддати 3 ойдан кўп бўлмаслиги керак.
Ушбу янги қоида Қозоғистонга 2023 йил 27 январдан кейин кирган шахсларга нисбатан қўлланади.
Эслатиб ўтамиз, Қозоғистонга ишлаш мақсадида борувчи Ўзбекистон фуқаролари учун 1 ой давомида иш берувчи билан меҳнат шартномасини тузгач, уни Халққа хизмат кўрсатиш марказида рўйхатга киритиб, 3 ой муддат учун рухсатнома олиш ёки салоҳиятли иш берувчилар томонидан квота асосида ишга жалб қилиш тартиби мавжуд.