“Права” олиб бераман, деб ваъда берган фирибгарлар ушланди
Тошкент вилояти яшовчи Х.Т. ИИОга мурожаат қилиб, банк картасидан 4,5 млн сўм миқдоридаги пул маблағлари номаълум шахс томонидан фирибгарлик йўли билан ўзлаштирилганлигини маълум қилган.
Тезкор-қидирув хизмати Киберхавфсизлик бўлинмалари ходимлари томонидан ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, мазкур жиноятни Қашқадарё вилоятида яшовчи Б.Х. содир этганлиги аниқланган.
Маълум бўлишича, Б.Х. жабрланувчи Х.Т. билан телеграм мессенжери орқали танишиб, унга ҳайдовчилик гувоҳномасини имтихонларсиз олиб беришда ёрдам беришни айтиб уни алдаб, олдиндан 4,5 млн сўм миқдоридаги пулларни ўзининг фойдаланувида бўлган банк картасига ўтказиб олиб, ёзишмаларни ўчириб юборган, ҳамда унинг қўнғироқларига жавоб бермай, қора рўйхатга киргазиб қўйган.
Мазкур ҳолат юзасидан Б.Х.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 168-моддаси 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
Қонунга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисмиидаги жиноий хатти-ҳаракатлар учун 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.