Қарздорлик ҳисобига банклар балансига олинган мол-мулклар тўғридан-тўғри сотилишига рухсат берилади
Ўзбекистонда қарздорлик ҳисобига банклар балансига олинган мол-мулклар реализацияси тезлаштирилади. Бу ҳақда “Қарздорлик ҳисобига банклар балансига олинган мол-мулклар реализациясини жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент қарорида белгиланди.
Қарорга кўра, 2025 йил 1 майдан устав фондида давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган банкларга ва улар ҳузуридаги инвестиция компанияларига аукционда сотилмасдан қарздорликларни сўндириш эвазига банк балансига олинган мол-мулкларни бозор қийматида тўғридан-тўғри сотишга, шу жумладан, кредит, бўлиб-бўлиб тўлаш, лизинг шартномалари ёки қонунчиликда тақиқланмаган бошқа битимлар орқали сотишга рухсат этилади.
Тижорат банкларига қарздорликларни сўндириш эвазига банк балансига қабул қилинган бино-иншоотлар, технологик ускуналар ва бошқа мол-мулклар негизида тижорат банклари ҳузуридаги инвестиция компаниялари орқали тўхтаб қолган ишлаб чиқариш (хизмат кўрсатиш) фаолиятини тиклаб, уларни тайёр бизнес сифатида салоҳиятли инвесторларга сотиш ҳуқуқи берилади.
2025 йил 1 сентябрдан даъво аризаси бўйича ишни соддалаштирилган иш юритиш тартибида кўриб чиқиш учун даъвонинг максимал баҳоси:
– юридик шахсларга нисбатан БҲМнинг 150 бараваригача (56 млн 250 минг сўмгача);
– якка тартибдаги тадбиркорларга нисбатан 100 бараваригача (37,5 млн сўмгача);
– жисмоний шахсларга нисбатан 50 бараваригача (18 млн 750 минг сўмгача) оширилади.