Қашқадарёдаги мактабда 15 ёшли йигит тенгқурлари томонидан калтакланди. Боланинг 4 умуртқаси cингани айтилмоқда
Ижтимоий тармоқларда мактабда бир ўқувчи 2009 йилда туғилган йигитни калтаклагани акс этган видео тарқалди. Жабрланувчининг онаси сўзларига кўра, ўртоқлари томонидан калтакланган боланинг тўрт умуртқаси cинган. Таъкидланишича, мазкур ҳолат ижтимоий тармоқларда ёритилишдан аввал ҳам Қашқадарё вилояти Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси томонидан ўрнатилган тартиб асосида Қарши туманидаги 55-мактаб фаолияти ўрганилган.
Шунингдек, ўқувчилар ўртасида юзага келган ҳолат ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари томонидан ўрганилиб, қонуний тўхтамга келинган.
Қашқадарё вилояти Мактабгача ва мактаб таълими бошқарма бошлиғининг 2024 йил 19 мартдаги тегишли буйруғи билан Қарши туманидаги 55-сонли умумий ўрта таълим мактаб директори М.П. билан Меҳнат кодексининг 157-моддаси (меҳнат шартномасини тарафларнинг келишувига кўра бекор қилиш) 2-қисмига асосан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган.
Ҳозирда ваколатли ташкилотлар томонидан ўрганиш ишлари амалга оширилмоқда, — дейилади хабарда.