Қорақалпоғистонда “Адлия сайли” бўлиб ўтди
“Мамлакат келажаги — қонунга итоаткор ва ҳуқуқбузарликка тоқатсиз ёшлар билан” ғояси асосида ёшлар ўртасида ҳуқуқбузарликларга нисбатан муросасизлик муносабатини шакллантириш, уларда қонунларга ҳурмат, мамлакат тақдирига дахлдорлик ҳамда ватанпарварлик ҳиссини кучайтиришга қаратилган комплекс ҳуқуқий тарғибот тадбирларини ташкил қилиш ҳам айни пайтда долзарб аҳамиятга эга бўлиб турибди.
Шу мақсадда Адлия вазирлиги томонидан мамлакатимизнинг турли ҳудудларида одамларга ҳуқуқини англатиш мезонига асосланган тадбирлар тез-тез ташкил этилади. Адлия вазирлиги ишчи гуруҳи ташаббуси билан 18 сентябрь куни Нукус шаҳридаги Моно марказда ўтказилган “Адлия сайли” ҳуқуқий акциясида ҳам аҳолининг катта қатлами қамраб олинди.
Саилга фуқаролар, адлияга бириктирилган ёшлар, Нукус шаҳрида жойлашган барча олий ўқув юртлари, техникумлар, мактаблар, Ички ишлар академияси, Темурбеклар мактабидан жами 2000 га яқин аҳоли ташриф буюрди.
Давлат хизматлари маркази томонидан сайёр тартибда 20 дан ортиқ давлат хизматлари кўрсатилди.
Эътиборлиси, сайёр қабулда аҳоли томонидан 40 га яқин мурожаатлар келиб тушган бўлса, шундан 12 таси шу ернинг ўзида ҳал қилинди ва 28 таси назоратга олинди.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, адлия тизимида ёшлар билан ишлаш масаласи ҳар доим муҳим ўринларда туради. Адлия вазирлиги томонидан оталиққа олинган ёшлар бугун 500 нафарни ташкил қилмоқда. Улар билан манзилли ишлаш мақсадида адлия органларига бириктирилган 1 070 МФЙда истиқомат қилувчи 424 494 нафар ёшларга 2 355 нафар адлия органлари ходимлари бириктирилган. 339 402 нафар ёшлар билан учрашилиб, анкеталар ва “йўл харита”лар шакллантирилган. Ушбу учрашувлар давомида ёшларнинг 33 124 та муаммолари аниқланиб, шундан 19 748 нафар ёки 60 фоиз ёшларнинг муаммолари ижобий ҳал қилинди.
Бундай тадбирларнинг амалга оширилиши аҳолининг, айниқса, ёшларнинг ҳуқуқий саводхонлигини янада оширишга, ёшларда ватанпарварлик туйғуларини янада кучайтиришга, уларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, соғлом турмуш тарзини мустаҳкамлашга, маданий дам олишларига хизмат қилади.