Қозоғистон ва Ўзбекистон янги темир йўл орқали боғланади
Қозоғистон Республикаси Бош вазири матбуот хизмати бугун Туркистон вилоятида 152 км узунликдаги Дарбоза – Мақтаорал янги темир йўл линияси қурилиши бошланганини маълум қилди. Телеконференсия орқали ишни Қозоғистон Республикаси Бош вазири Алихан Смаилов расмий бошлаб берган.
Давлат раҳбари Қосим-Жомарт Тоқаев топшириғи билан республиканинг транспорт-транзит салоҳиятини янада ривожлантиришга қаратилган йирик инфратузилма лойиҳаси амалга оширилмоқда. Унинг доирасида Қозоғистон-Ўзбекистон давлат чегараси орқали янги назорат-ўтказиш пункти очилади.
Умуман, йил бошидан буён Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида юк ташиш ҳажми 25,8 миллион тоннани ташкил этди. Асосий юк оқими бугунги кунда ўз қувватига эга бўлган Сариоғош давлатлараро док стансияси орқали ўтади.
Янги темир йўл линиясининг қурилиши мавжуд Сариоғаш – Тошкент участкасидан юкларни янги линияга йўналтириш, Сариоғаш стансиясини тушириш ва бутун Ўзбекистон йўналиши бўйича экспорт ташиш ҳажмини ошириш имконини беради. Бундан ташқари, лойиҳа Туркистон вилоятини республиканинг асосий темир йўл тармоғига улаш орқали унинг ривожланишига ҳисса қўшади.
Қозоғистон бош вазири ўз нутқида бугун Қозоғистонда яна бир муҳим воқеа бўлаётганини таъкидлади.
– Темир йўллар давлатимиз иқтисодий ва ижтимоий соҳалари тараққиётини таъминловчи пўлат артериядир. Ўтган йили Қозоғистон мустақиллигининг 30 йилидаги максимал юк ташиш ҳажми 245 миллиард тонна-километрни ташкил этди. Бу йил ҳам юқори кўрсаткичлар давом этмоқда”, — деди Алихон Смоилов.
Ҳукумат раҳбари йил охирига қадар Ўзбекистон билан юк ташиш ҳажми қарийб 31 миллион тоннани ташкил этиши режалаштирилганини, бу ўтган йилга нисбатан 16 фоизга юқори эканлигини таъкидлади.
“Ушбу участканинг имкониятларини кенгайтириш, шунингдек, мамлакатимизнинг экспорт ва транзит салоҳиятини ошириш мақсадида биз йирик темир йўл лойиҳаси – “Дарбоза-Мақтаорал” янги линияси қурилишини бошламоқдамиз, – деди Бош вазир.
Иккинчи босқичда шу стансияга чиқиш имконияти бўлган Ўзбекистон давлат чегараси – Еттиисой филиали фойдаланишга топширилади. Жами 152 км темир йўл қурилади. Лойиҳани амалга ошириш учун 19,7 минг тонна рельс, шунингдек, 280 минг дона темир-бетон шпал ва рельсли маҳкамлагичлар харид қилиш режалаштирилган.