Қозоғистонда фуқароликка қабул қилишни рад этиш учун янги асослар жорий этилди
Қозоғистон ички ишлар вазирлигининг расмий вакили Шингис Алекешев қайси ҳолатда мамлакат фуқароликка қабул қилишдан бош тортиши мумкинлигини айтди. Бу ҳақда Zakon.kz хабар берган.
“Давлат тилини бошланғич даражада билмаслик, шунингдек, мамлакатимиз тарихи ва Конституциясининг асослари фуқароликка қабул қилишни рад этиш учун асос бўлиши мумкин. Бошланғич даража фан ва олий таълим вазирлиги томонидан белгиланади. Тилни билиш, биринчи навбатда, бизнинг фуқаролигимизни олишни истаган фуқароларга жамиятга давлат ҳаётига қўшилиш учун зарурдир”, – дея тушунтирди Шингис Алекешев.
“Икки фуқароликни олдини олиш учун Қозоғистон Республикасида янги асос жорий этилди. Қозоғистон фуқаролигини олгандан кейин бошқа давлатнинг паспортларидан фойдаланиш ҳолатларида мамлакатимиз фуқаролиги йўқолади. Яъни, хорижий давлат фуқаролигини олиш учун Қозоғистон Республикаси фуқаролигини йўқотишни назарда тутган”, – дея қўшимча қилди Алекешев.